Skip to main content

Zaoberáte sa tvorbou webových stránok? Neviete si rady a chceli by ste to vyskúšať sami? Najjednoduchším riešením na vytvorenie vlastnej webovej stránky je systém správy obsahu WordPress. Ak ste začiatočník, pravdepodobne narazíte na rad problémov, ktoré budete musieť vyriešiť. Môže to byť trochu zložité. Poradíme vám, ako nainštalovať WordPress.

Cieľom dnešného článku je jednoduchým spôsobom vás previesť celou problematikou, aby ste inštaláciu WordPress ľahko zvládli a mohli sa pokúsiť vytvoriť svoju novú webovú stránku. Poďme sa teda pozrieť na to, ako nainštalovať WordPress.

Webové stránky navrhujú elektrikári a inštalatéri, váš učiteľ na strednej škole, váš sused, vaša aktívna prateta. To však neznamená, že ich webové stránky prinášajú zmysluplné výsledky.“

Týmito vetami uvádza Jan Řezáč svoju knihu Web ostrý ako britva, prvú českú a hlavne zmysluplnú knihu, ktorú možno považovať za bibliu pre webdizajnérov (aspoň u nás vo Webfusion).

Ako dôležitá je webová stránka?

V súčasnosti možno pozorovať, že čoraz viac podnikateľov a spoločností, ktoré nemajú atraktívne webové stránky, sa dostáva pod tlak konkurencie, ktorá má skvelé webové stránky a odoberá im zákazníkov z internetu.

Existuje veľa možností, ako navrhnúť a zverejniť webové stránky. Niektoré sú jednoduchšie, lacnejšie a menej technologicky náročné pre tvorcu webových stránok ako iné. Webové riešenia možno rozdeliť na bezplatné webové stránky, webové stránky vytvorené pomocou systému na správu obsahu a webové riešenia na mieru v závislosti od prístupu k ich tvorbe.

V tomto článku sa zameriame na inštaláciu systému na správu obsahu WordPress, na základe ktorého môžete ľahko vytvoriť webové sídlo.

Ako nainštalovať WordPress

Predtým, ako začneme, je dôležité sa pripraviť, aby ste sa s inštaláciou WordPressu dobre oboznámili a aby ste všetkému ľahko porozumeli. Hneď na začiatku je dobré mať jasnú predstavu o tom, ako budete stránku vôbec vytvárať a ako zabezpečíte jej dlhodobé fungovanie a údržbu.

Ak chcete vytvoriť len prezentačnú stránku pre svoje hobby, stránka nemusí byť dokonalá a je to na vás. Ak však chcete vytvoriť webovú stránku pre svoje podnikanie a potrebujete, aby vám stránka zarábala peniaze, je lepšie si najať profesionála.

Doména

Najskôr potrebujete doménu svojej novej webovej stránky. Na registráciu domény môžete využiť viacerých registrátorov – my najčastejšie registrujeme domény u Wedosu.

Cena cz domény sa zvyčajne pohybuje okolo 10 € za rok.

Hosting

Ďalšia vec, ktorú potrebujete, je hosting, t. j. server, na ktorom bude vaša nová webová stránka uložená a odkiaľ sa bude neustále načítavať na internete.

Na začiatok vám postačí základný hosting, ktorého výberu sa budeme venovať neskôr v článku.

Šablóna WordPress

WordPress si môžeme predstaviť ako operačný systém (niečo ako Mac alebo Windows). Keď máte na hostingu nainštalovaný operačný systém, môžete do neho začať inštalovať ďalšie funkcie, napríklad šablóny (definujú vzhľad) a zásuvné moduly (definujú funkcie).

Najdôležitejšia je pre vás šablóna, ktorá definuje vzhľad stránky – môžete si vybrať jednu z neplatených alebo si zaplatiť prémiovú možnosť. Cena prémiových šablón sa zvyčajne pohybuje od 30 do približne 100 dolárov a určite sa do nich oplatí investovať.

Logo

Nezabudnite, že každá webová stránka má svoje logo, ktoré určuje jej farby a celkový vzhľad. Logo si môžete nechať vytvoriť od grafika alebo si ho skúste vytvoriť sami pomocou rôznych nástrojov.

Ako prilákate prvých návštevníkov na svoje webové stránky?

Počnúc novou webovou stránkou by ste mali mať jasne stanovený cieľ, ktorý by mal mať dodávateľ pri tvorbe stránky neustále na pamäti. Zvyčajne je to zvýšenie počtu dopytov alebo predaja, ale môže to byť aj zvýšenie návštevnosti alebo len zlepšenie vizuálneho dojmu z nového webu.

Neviete, čo máte robiť?

Ak potrebujete novú webovú stránku a nemáte čas zaoberať sa inštaláciou WordPressu a tvorbou webovej stránky, môžete všetko prenechať na nás.

Prevedieme vás celým procesom a na konci budete mať funkčnú webovú stránku, ktorá zvýši počet vašich dopytov a predajov.

Kapitola 1

Čo je WordPress a ako ho nainštalovať

Kapitola 2

Zakúpenie domény

Kapitola 3

Nákup hostingu a príprava

Kapitola 4

Stiahnite si WordPress

Kapitola 5

Nahratie WordPress na web hosting

Kapitola 6

Vytvorenie databázy

Kapitola 7

Inštalácia

Kapitola 8

Záver

Čo je WordPress a ako ho nainštalovať

Kapitola 1

WordPress je open-source CMS (systém na správu obsahu), ktorý bol spustený v roku 2003 a odvtedy sa stal systémom na správu obsahu číslo jeden – beží na 43 % všetkých webových stránok a má 64,1 % podiel medzi ostatnými systémami na správu obsahu na internete.

Vďaka grafickému rozhraniu je práca s ním veľmi jednoduchá a intuitívna. Okrem bezplatnej dostupnosti je najväčšou výhodou systému správy obsahu WordPress jeho rozšíriteľnosť prostredníctvom obrovského množstva zásuvných modulov a šablón dizajnu.

Pomocou systému WordPress a vhodne zvolenej šablóny a zásuvných modulov potom môžete vytvoriť napríklad e-shop alebo pokročilé webové stránky s používateľskými účtami alebo špeciálnymi funkciami.

Zakúpenie domény

Kapitola 2

Skôr ako začneme, musíte si vybrať doménu, ktorú bude mať vaša nová webová stránka.

Na Slovensku sa najčastejšie používajú domény .sk, ale často sa používa aj doména .eu. V každej krajine sa zvyčajne používajú doménové koncovky, ktoré reprezentujú danú krajinu – napríklad Nemecko (.de), Spojené kráľovstvo (.uk) a iné. Pre zahraničné krajiny je najbežnejšia doména .com.

Dostupnosť domény si môžete ľahko overiť napríklad na stránke Wedos.cz. Po overení, že je doména k dispozícii, ju stačí zaregistrovať a zaplatiť poplatok, ktorý vychádza približne 10 EUR ročne.

Po výbere domény je možné k nej pripojiť webhosting (miesto, kde sú uložené dáta webovej stránky).

Príprava hostingu

Kapitola 3

Po zakúpení domény ju uvidíte v administrácii a môžete k nej pridať webhosting. Je to jednoduchý proces, v ktorom v niekoľkých krokoch zaplatíte a máte nastavenú doménu aj webhosting. Na začiatok vám môžeme odporučiť nízkonákladový webhosting od spoločnosti Wedos.

Ak nechcete platiť za webový hosting a chcete si to len vyskúšať, môžete si na svojom počítači zriadiť miestny webový server, na ktorom môžete vytvárať a testovať rôzne riešenia. Medzi najpoužívanejšie patria XAMPP alebo WampServer.

Stiahnite si WordPress

Kapitola 4

V okamihu, keď máte zriadený webhosting a doménu alebo spustený lokálny webový server, môžete začať inštalovať WordPress. Poďme sa teda pozrieť na to, ako nainštalovať WordPress.

Ak ste si zakúpili možnosť hostingu NoLimit od Wedosu, máte možnosť vybrať v administrácii možnosť „inštalátor aplikácií“ a nainštalovať WordPress jedným kliknutím – stačí vybrať WordPress, vyplniť prihlasovacie údaje a môžete začať pracovať online. Ukážeme si druhú možnosť – inštaláciu WordPress priamo na hosting.

Ak chcete nainštalovať WordPress priamo na webový server, musíte si stiahnuť najnovšiu verziu z oficiálnej webovej lokality. Preto navštívte stránku https://sk.wordpress.org/download/ a v strede stránky nájdete tlačidlo s odkazom na stiahnutie inštalačných súborov.

Po stiahnutí musíte tieto súbory dostať z počítača do úložiska servera. Existujú dve možnosti: nahrať komprimovaný súbor na hosting a potom ho rozbaliť, alebo druhá možnosť, ktorá spočíva v rozbalení (rozbalení) súborov na vašom počítači a ich následnom nahraní na hosting. Ukážeme si prvú možnosť.

Nahratie WordPress na web hosting

Kapitola 5

Ak má váš poskytovateľ online nástroj na prístup k vášmu webovému hostingu, napríklad WebFTP v spoločnosti Wedos, prihláste sa tu pomocou používateľských údajov z e-mailu webhostingu. Ak nie, použite niektorý z populárnych správcov súborov, napríklad Total Commander alebo Altap Salamander, a pripojte sa k serveru prostredníctvom neho.

Teraz nahrajte komprimovaný inštalačný balík WordPress do koreňového adresára vašej domény. Potom balík rozbaľte pomocou tlačidla Rozbaliť v rozhraní WebFTP. Balík môžete rovnakým spôsobom rozbaliť v niektorom z vyššie uvedených správcov súborov.

Po rozbalení inštalačného balíka je potrebné skontrolovať, či sa všetky súbory nachádzajú v koreňovom adresári domény a nie niekde inde, ako napríklad v našom prípade v priečinku WordPress. Ak je to aj v tomto prípade, musíte obsah tohto priečinka presunúť o úroveň vyššie. Ak chcete vykonať presun všetkých súborov v prostredí WebFTP, musíte ich všetky vybrať a kliknúť na tlačidlo „Presunúť“. Cieľový adresár bude rovnaký okrem posledného slova „WordPress“ v jeho ceste.

Musíte tiež nastaviť cestu pre všetky cieľové adresáre pomocou tlačidla vedľa. Potom musíte všetko potvrdiť kliknutím na zelenú značku začiarknutia. Po dokončení presunu je priečinok „WordPress“ prázdny, takže bude označený a odstránený spolu s pôvodným komprimovaným balíkom.

Vytvorenie databázy

Kapitola 6

Ďalším krokom pri inštalácii WordPress je vytvorenie databázy. Databázu vytvoríme v zákazníckej administrácii nášho webhostingu. Po otvorení zákazníckej administrácie musíme otvoriť detail konkrétneho webhostingu, kde bude WordPress nainštalovaný.

Na pravej strane sa nachádza tabuľka databáz – po kliknutí na „vytvoriť novú“ sa zobrazí rozhranie na vytvorenie novej databázy. Tu je potrebné zadať jej ľubovoľný názov a prijímací e-mail, na ktorý o niekoľko minút príde heslo k databáze.

Ak inštalujete WordPress na lokálny webový server a chcete si všetko len vyskúšať, musíte vytvoriť databázu ručne, napríklad v prostredí phpMyAdmin. Na internete existuje množstvo návodov a videonávodov, ktoré vám s tým pomôžu.

Inštalácia

Kapitola 7

Ak dostaneme e-mail s heslom do databázy, môžeme v prehliadači navštíviť adresu webovej stránky, na ktorej bude nainštalovaný WordPress. Po načítaní adresy sa zobrazí sprievodca inštaláciou systému správy obsahu WordPress.

V tomto sprievodcovi musíme kliknúť na tlačidlo Pokračovať a v nasledujúcej časti vyplniť údaje na pripojenie k databáze, ktorá bola vytvorená v predchádzajúcom kroku. Požadované polia sa vyplnia podľa informácií v e-maile s heslom k databáze. Prefix tabuľky si môžete vybrať, ale najlepšie je ponechať predvolenú hodnotu „wp_“.

Potom už stačí kliknúť na tlačidlo „Odoslať“ a následne na tlačidlo „Inštalovať“. Ak je všetko v poriadku, stačí pokračovať podľa pokynov sprievodcu.

Je však dôležité nezabudnúť heslo a používateľské meno správcu. Ak všetko prebehne tak, ako má, ste úspešne prihlásení do administrácie svojej prvej webovej stránky spustenej v systéme správy obsahu WordPress!

Záver

Kapitola 8

Teraz už viete, ako nainštalovať WordPress, a môžete začať vytvárať svoje nové webové stránky. Šablóny a zásuvné moduly WordPress uľahčujú vytváranie webových stránok, elektronických obchodov a zložitejších riešení. Tie si môžete stiahnuť a nainštalovať do prostredia WordPress pomocou niekoľkých kliknutí. Šablóny prispôsobujú základný vzhľad vašej webovej lokality a je ich nespočetné množstvo.

Ak nemáte žiadne skúsenosti s tvorbou webových stránok, odporúčam absolvovať kurz na Udemy, Skillshare alebo na niektorom podobnom portáli. Kurz vám ušetrí veľa času a máte s ním oveľa väčšiu šancu vytvoriť funkčnú webovú lokalitu.

Tvorba webových stránok má určité pravidlá a zásady. Ak ich nepoznáte, môže trvať veľmi dlho, kým zistíte, ako mať naozaj funkčnú webovú stránku, ktorá spĺňa vaše očakávania. Ak uvažujete o tom, že si necháte webovú stránku od niekoho vytvoriť, odporúčame vám prečítať si článok Koľko stojí webová stránka.

Jan Roller

Honza je hlavní vývojář Webfusion díky kterému má každý web čistý a optimalizovaný kód pro maximální možný výkon. Nezalekne se žádné výzvy a vždy nalezne chytré řešení problému.