V informatike je zdrojový kód akákoľvek zbierka kódu s komentármi alebo bez nich, napísaná v programovacom jazyku čitateľnom pre človeka, zvyčajne ako obyčajný text. Napríklad každá webová stránka má zdrojový kód, ktorý umožňuje jej úplné kopírovanie alebo úpravu.
Zdrojový kód programu je špeciálne navrhnutý na uľahčenie práce programátorov, ktorí špecifikujú činnosti, ktoré má počítač vykonať, zvyčajne zápisom zdrojového kódu. Kód sa často transformuje pomocou asemblera alebo kompilátora na binárny strojový kód, ktorý môže počítač vykonávať. Strojový kód sa potom môže uložiť na neskoršie vykonanie. Prípadne sa zdrojový kód môže interpretovať, a teda vykonať okamžite.
Väčšina aplikačného softvéru sa distribuuje vo forme, ktorá obsahuje len spustiteľné súbory. Ak by bol súčasťou zdrojový kód, bol by užitočný pre používateľa, programátora alebo správcu systému, z ktorých každý by mohol chcieť program študovať alebo upravovať.
Zdrojový kód, ktorý tvorí program, je zvyčajne uložený v jednom alebo viacerých textových súboroch uložených na pevnom disku počítača; zvyčajne sú tieto súbory starostlivo usporiadané v strome adresárov, ktorý sa nazýva strom zdrojového kódu. Kód môže byť uložený aj v databáze (ako je to bežné pri uložených procedúrach) alebo inde.
To, ako je program napísaný, môže mať pre jeho správcov dôležité dôsledky. Kódovacie konvencie, ktoré kladú dôraz na čitateľnosť, a niektoré konvencie špecifické pre daný jazyk sú zamerané na údržbu zdrojového kódu softvéru, ktorá zahŕňa ladenie a aktualizáciu. Iné priority, ako napríklad rýchlosť vykonávania programu alebo schopnosť skompilovať program pre viaceré architektúry, často spôsobujú, že čitateľnosť kódu je menej dôležitá, pretože kvalita kódu vo všeobecnosti závisí od jeho účelu.